• .

  • .

  • .

  • .

  • .

  • .

  • Solunum Ürünleri Bakım ve Tamiri Yapılır

tanıtım ekranı

-) Ruhsatlı Medikal Oksijen Gazı Dolumu Başlamıştır 

-) İLETİŞİM HATTI: 0(216)561 2727

-) Abdurrahmangazi Mah.Baltaşı Sk. No:9/A

  (Özel Saygı Hastanesi Yeni ACİL Karşısı) Sultanbeyli /İSTANBUL

-) Evlere Servisimiz Vardır

-) Tüm Medikal ve Solunum Ürünleri ve Ekipmanları Bulunmaktadır

-) Solunum Ürünlerinin Bakım ve Onarımları yapılmaktadır

-)Medikal ürünlerimiz için www.sifamedikalistanbul.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz

Chamber.

.

Azot Protoksit (Narkoz).

 

 

AZOT PROTOKSİT ( NARKOZ )  

Azot protoksit veya yaygın adıyla Narkoz gazı, medikal gazlar sınıfının en önemlisi olup, endüstriyel alanda da yanmayı destekleyici gaz olarak da kullanılabilir. Suda çözünebilir, renksiz ve tatlımsı kokuya sahip bir gazdır. Merkezi sinir sistemini kan dolaşımı yoluyla etkiler ve narkoz etkisi gösterir. En ekonomik olarak Amonyum Nitrat'dan (NH4NO3) ısıl bozunma yoluyla elde edilmektedir. Bu işlem, son derece hassas sıcaklık kontrolu altında yapılır.Narkoz gazının üretimi, kalite kontrolü, şahit tüp ayrımı, analizi, sertifikasyonu ve saklanması, ürünün tüplere doldurulması, nakliyesi ve kullanım sonrası boş tüpün geri dönüşü standartlar ve ilgili prosedürler ile sıkı bir şekilde takip edilir.

Azot protoksit bazı uygulamalarda, oksijen gibi, yanmayı destekleyici olarak kullanılır. Ancak en yaygın kullanım alanı anestezi uygulamalarıdır. İnert bir gaz olan narkoz gazı, uygulama sonrası vücutta kalıntı bırakmaz ve kalıcı yan etkileri yoktur. Az miktarlarda solunduğunda sinir gevşetici ve rahatlatıcı etkisinden dolayı "gülme gazı" olarak adlandırıldığı durumlar da vardır. Ayrıca CO2'de benzer fiziki özellikleri nedeni ile itici gaz olarak da kullanılır.

Kullanım Alanları ; Cerrahi alanlar Diş Hekimliği Anestezik ve Anejilezik Roket Motorları İlan yapımı İçten Yanmalı Motorlarda Aerosol İtici olarak Kulanılmaktadır.

 

Medikal Azot.

 

AZOT

Periyodik cetvelde N simgesi ile tanımlanan bir element olan Azot’un yani Nitrojen’in atom sayısı da 7’dir. Azot renksiz, tatsız ve kokusuz olan atıl bir gazdır. Dünya atmosferinin yaklaşık %78’ini oluşturan bir gazdır ve tüm canlıların dokularında bulunmaktadır. Ayrıca azot, amino asit, amonyak, nitrik asit ve siyanür gibi bileşikler de oluşturmaktadır.

Nerelerde kullanılır?

Azot gazı, sıvı azotun ısıtılarak buharlaşmasıyla kolaylıkla elde edilir. Azot gazı geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Daha çok oksidasyon olmasının istenmediği yerlerde, havanın yerine azot gazı kullanılabilir.

Örnek verilecek olursa;

Raf ömrü sınırlı olan gıdaların paketlenmesi sırasında tazeliği korumak için,

Güvenliği sağlamak için, sıvı patlayıcıların üzerini örtmekte,

Transistör, diyot ve tümleşik devreler gibi elektronik malzemelerin üretiminde,

Paslanmaz çeliğin üretiminde ve

Otomobil ve uçakların tekerleklerinin şişirilmesinde, oksidasyonu önlediği ve nemsiz olmasından dolayı azot gazı kullanılmaktadır.

Sıvı azot ve kullanım alanları

Sıvı azot, dondurucu özelliği olan bir sıvıdır. Canlılarla temas ettiğinde hızlı ve ani donmaya sebep olmaktadır. Suyun donma noktasından çok daha alttaki ısılarda kalma özelliği sayesinde, çok farklı kullanım alanları oluşmaktadır.

Gıda maddelerinin sıvıya daldırılarak dondurulması ve taşımında,

Tüp bebek uygulamalarının aşamaları olan sperm, yumurta gibi üreme hücrelerinin, canlı dokuların ve farklı biyolojik örneklerin dondurularak korunmasında,

Bilimle ilgili eğitimlerdeki görsel deneylerde,

Soğutucu olarak, hassas algılayıcılar ve düşük gürültülü amfilerde,

Dermatoloji alanında siğil veya kanser riski taşıyabilecek cilt yaralarının alınmasında,

Yine soğutucu olarak, CPU ve GPU gibi bilgisayar donanımlarında kullanılmaktadır.

Azot, özellikle uçakların lastiklerinin şişirilmesinde kullanılmaktadır. Normal havada bulunan oksijenin oluşturduğu korozyonu önlemenin etkili bir yöntemi olarak nitrojen kullanılmaktadır. Oksijenin yanma özelliği nedeniyle bu riskin ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Copyright ©2021 oksijengaz.com - Design by Top 10 Binary Options
f t g m

oksijengaz.com