• .

  • .

  • .

  • .

  • .

  • .

  • Solunum Ürünleri Bakım ve Tamiri Yapılır

Oksijen Tüpü

Atmosferde bulunan havanın içeriğinde yaklaşık % 21 oranındaoksijen gazı bulunmaktadır. Bu oksijen sayesinde canlılar yaşamlarına devam edebilmektedir. Normal koşullarda sağlıklı bir insan için havada bulunan oksijen miktarı yeterli olmaktadır. Ancak solunumsal hastalığı olan kişiler için ekstra olarak oksijen desteğine ihtiyacı vardır. Sağlığa uygun şekilde oksijen sağlayan 2 tip medikal ürün vardır. Bunlar oksijen tüpü ve oksijen konsantratörüdür. Bu yazımızda medikal oksijen tüplerinin çeşitlerinden, kullanım şeklinden, aksesuarlarından ve standartlarından bahsedeceğiz.

Medikal oksijen tüpleri farklı kapasitelerde ve şekillerde üretilmiştir. Ayrıca çelik veya alüminyum olan tipleri vardır. Özellikle 10 litre kapasiteye kadar olan oksijen tüpleri taşınabilir özelliktedir. 10 litreden fazla kapasitesi olan tüpleri tek kişinin taşıması neredeyse imkansızdır. Taşınabilen oksijen tüpleri genellikle ambulanslarda, hastanelerin acil ünitelerinde ve evlerde kullanılır

Hastanelerde merkezi oksijen sistemi bulunmaktadır. Hastaneye döşenen tesisat sayesinde her hastaya medikal oksijen gazı ulaştırılabilir. Bu oksijen hastane kapasitesine göre ya oksijen tanklarında ya da çok sayıda büyükoksijen tüplerinde (20, 30, 40 veya 50 litre) depolanır.

Oksijen tüplerinin içinde yüksek basınç vardır. Bu nedenle bu basıncın düşürülerek kullanıma uygun hale getirilmesi gerekir. Bunun için medikal tüp manometresi kullanılır. Alüminyum veya çelik oksijen tüplerinin başlıklarına göre farklı manometreler vardır. Alüminyum tüplerde genellikle daha hafif olduğu için pin index (pin girişli) alüminyum manometreler kullanılmaktadır. Bunlar standart tip manometrelere göre daha hafiftir.

Oksijen tüpü direkt olarak kullanılıyorsa maksimum akış dakikada 2 litre olmalıdır. Bu sayede kanda karbondioksit birikmeyecektir. Aksi halde kandaki parsiyel karbondioksit basıncı (PaCO2) yükselecektir ve asidoz durumu oluşacaktır. Vücudun pH değeri asidik hale dönüşecektir. Kanda biriken karbondioksitin atılabilmesi için hasta daha hızlı soluk alıp vermeye başlayacaktır. Bu sorunun yaşanmaması için oksijen tüpünün 2 litre/dk’dan daha yüksek hızda kullanılmaması önerilmektedir

Oksijen tüpleri kullanılırken bazı sarf malzemelere ihtiyaç vardır. Bunlar oksijen maskesi, oksijen kanülü veya oksijen kateteri gibi malzemelerdir. Bu ürünler her zaman kullanıma hazır olarak bulundurulmalıdır. Ayrıca yedekleri de olmalıdır. Oksijen tüpüne bağlanan maske kullanıcının ağzını ve burnunu içine alacak şekilde yüze uygulanır. Lastiği sayesinde başa sabitlenir. Nazal oksijen kanülleri ve kateterleri burun deliklerine yerleştirilerek kullanılır.

Oksijen yakıcı bir gazdır. Bu nedenle hiç bir oksijen cihazına ateş, makine yağı, petrol ürünleri veya yağlı sabunlar ile yaklaşmayın. İçinde yüksek basınçlı oksijen gazı olan bir tüpün gerekli standartlarda üretilmediğini düşünelim. Bir kaza sonucu tüp delinirse ve açığa çıkan yoğun oksijen gazı ateş veya yağ ile temas ederse çok büyük bir patlama meydana gelebilir. Ayrıca oksijen tüpü delinirse içinden çıkan basınçlı gaz nedeniyle bir rokete dönüşebilir ve çarptığı yerlere büyük zararlar verebilir. Bu tehlikeler nedeniyle kanunda yeni düzenlemeler yapıldı. Oksijen tüplerinin piyasada satılabilmesi için belirli standartlarda üretilmesi gerekiyor. Kaliteli şekilde üretilmeyen oksijen tüpleri daha önce birçok kere maddi ve manevi kayıplara yol açmıştır. Bu nedenle standartlara uygun ürünleri tercih etmemiz bizi bu tehlikelerden uzak tutacaktır.

Oksijen tüplerinin kullanım süreleri, tüp hacmine ve akış ayarına bağlıdır. Örneğin: 10 litre oksijen tüpü 2 litre/dakika akış ayarında yaklaşık 6-7 saat kadar, 5 litre ise yaklaşık 3-3,5 saat kadar kullanılabilir.

Copyright ©2021 oksijengaz.com - Design by Top 10 Binary Options
f t g m

oksijengaz.com