Nebulizatör.

Kategori: oksijene dair herşey
Pazartesi, 11 Temmuz 2016 22:40 tarihinde yayınlandı.
kadiryilmaz tarafından yazıldı.
Gösterim: 3792
NEBİLİZATÖRNebülizatör, ses dalgalarıyla (ultrasonik nebülizatör) veya basınçlı hava (jet nebülizatör) ile sıvı haldeki ilaçları buhar haline getiren solunum yoluyla alınabilmesini sağlayan bir cihazdır.

Nebülizatör ile küçük çocuklarda, ölçülü doz inhalere uyum sağlayamayan hastalarda ve ağır astması olan hastalarda astma ilaçlarının etkili bir şekilde uygulanabilmesi mümkündür.

Nebülizatör ile kullanılmak üzere hazırlanmış özel ilaç formları vardır. Bunlara NEBÜL adı verilmektedir.

Bronş açıcı ve tedavi edici (kortikosteroid) içeren nebül ilaçlar mevcuttur. Nebulizasyon, solunumla ilaç almada kullanılan üç yaygın yöntemden bir tanesidir. Diğer solunumla ilaç alma yöntemleri Basınçlı Ölçüm Doz Solunumu ve Kuru Toz Solunumudur. Nebulizerler, durum ne Ölçüm Doz Solunumu ne de Kuru Toz Solunumu ile kontrol edilemediğinde ve aynı zamanda, büyük bir doz ilaç gerektiğinde lazım gelirler. Nebulizasyonun avantajı, bir yandan büyük dozda ilaç verilmeye devam ederken diğer yandan derin soluk alma gerekmeksizin ilacın bir maske yahut ağız parçası vasıtasıyla kolayca solunabilmesidir. Nebulizasyon, aerosol formda antibiyotik uygulaması için tek yöntemdir.

Nebulizatör Cihazının Tedavi Alanları:

• Astım 

• Kronik Obstruktif Akciğer Hastalıkları

• Kistsel Fibroz

• Solunum Enfeksiyonları

• Oda Nemlendirme

• İlaç Nebulizasyonu

• Akut ve Kronik Bronşitler Bronşiyal Astım

• Solunan havanın nemlendirilmesi

• Sepesifik ve Non-spesifik akciğer hastalıkları

• Pnomoni

Bunlar sıklıkla Bronşodilatörler, Steroidler, Sodyum Kromoglicat, Antibiyotikler ve Tuz gibi ilaçlar ile tedavi edilirler. Nebulizerler, terapötik solüsyonları, solunum sistemi içersine solunum için ince bir aerosol buhara dönüştürmek suretiyle çalışır. İki tip nebulizer mevcuttur:

a) Kompresörlü Nebulizerler 

b) Ultrasonik Nebulizerler

Nebülizatör tedavisinde amaç, bir ilacın terapötik dozunun solunabilir partiküller şeklinde bir aerosol olarak mümkün olduğunca kısa sürede, genellikle 5-10 dakika içinde, akciğerlere ulaştırılmasıdır. Optimum bir nebülizatör sistem, yüksek ilaç çıkışına, kısa bir nebülizasyon süresine sahip olmalı, küçük çapta damlacıklar oluşturmalıdır 1. Nebülizatörler tanı ve tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Nebülizatör Cihazı Kullanımı

1.Cihazın güç kablosu toprak hatlı prize takılır 

2.Nebul seti cihaza takılır 

3.İlaç hazneye dökülür, doktor isteğine göre distile su ilave edilir 

4.Cihazın açma/kapama anahtarı açılır

5.İlaçlı buhar çıkışı gözle kontrol edilir

6.Hastaya yüz maskesi veya ağızlık ile uygulanır 

7.İlaçlı buhar çıkışı durunca cihaz kapatılır

8.Cihaz Sterilizasyon Ve Dezenfeksiyon Talimatı doğrultusunda tekrar kullanılacak hale getirilir ve bırakılır.